Commonwealth Games 2022, Day 6, Indians in action on August 3: Full schedule, events, streaming updates, timings in IST


0


The Commonwealth Games  2022 in Birmingham take place from July 29 to August 8 with Indian athletes competing in events across 15 sports. Here are all the events Indians will be participating on Day 6 in Birmingham.

AUGUST 3 (All timings are in IST – Indian Standard Time)

1 PM (Lawn Bowls)

Mens Singles- Mridul Borgohain Vs Chris Locke

Womens Pairs- India Vs Niue

2:00 PM (Weightlifting)

Mens 109 Kg- Lovpreet Singh

2:30 PM Onwards (Judo)

Womens +78 Kg Quarterfinals- Tulika Maan

Mens +100 Kg Elimination Round Of 16- Deepak Deswal

Knockout Matches To Follow (Subject To Qualification)

03:10 PM (Para table tennis)

Womens Singles Classes 3 – 5 Group 1 – Bhavina Hasmukhbhai Patel Vs Daniela Di Toro

Womens Singles Classes 3 – 5 Group 2- Sonalben Manubhai Patel Vs Sue Bailey

Womens Singles Classes 6 – 10 Group 1 Baby Sahana Ravi Vs Faith Obazuaye

03:30 PM (hockey)

Women’s match- India vs Canada

03:30 PM (Squash)

Mixed Doubles Round Of 32- Joshna/Harinder vs Yeheni Kuruppu/Ravindu Laksiri

4 PM (Lawn Bowls)

Mens Singles- Mridul Borgohain Vs Ian Mclean

Womens Pair – India Vs South Africa

4:45 PM (Boxing)

Over 45kg – 48kg Quarterfinals Nitu Ganghas Vs Nicole Clyde 

4:55 PM (Para table tennis)

Mens Singles Class 3 – 5 Group 1 Raj Aravindan Alagar Vs George Wyndhan

5:45 PM (boxing)

Over 54kg – 57kg Quarterfinals Hussam Uddin Muhammed Vs Tryagain Morning Ndevelo

6:30 PM (hockey)

Men’s match- India vs Canada

6:30 PM (Weightlifting)

Womens 87+ Kg- Purnima Pandey

7:30 PM (Lawn Bowls)

Mens Fours- India Vs Cook Islands

Womens Triples- India Vs Niue

9:30 PM (squash)

Men’s singles bronze- Saurav Ghosal vs James Willstrop

09:40 PM (para table tennis)

Womens Singles Classes 6 – 10 Group 1- Baby Sahana Ravi Vs Gloria Gracia Wong Sze

10:15 PM (para table tennis)

Womens Singles Classes 3 – 5 Group 1- Bhavina Hasmukhbhai Patel Vs Christiana Ikpeoyi

Womens Singles Classes 3 – 5 Group 2 Sonalben Manubhai Patel Vs Amanda Jane Tscharke

10:30 PM (cricket)

India Vs Barbados

10:30 PM (Lawn Bowls)

Mens Fours- India Vs England

11:00 PM (Weightlifting)

Mens 109+ Kg- Gurdeep Singh

11:15 PM (boxing)

Over 48kg – 50kg Quarterfinals Nikhat Zareen Vs Helen Jones

11:30 PM (Athletics)

Men’s High Jump final- Tejaswin Shankar

12 AM (Aug 4) (para table tennis)

Mens Singles Class 3 – 5 Group 1 – Raj Aravindan Alagar Vs Isau Ogunkunle

12:35 AM (Aug 4) (Athletics)

Women’s Shotput finals- Manpreet Kaur

12:42 AM (Aug 4) (swimming)

Men’s 1500m final- Kushagra Rawat, Advait Page

12:45 AM (Aug 4) (boxing)

Over 64kg – 70kg Quarterfinals Lovlina Borgohain Vs Rosie Eccles

1:15 AM (Aug 4) (Athletics)

Men’s Discus Throw F42-44/ 61-64- Devender Kumar, Aneesh Kumar, Devendar Gehlot

2:00 AM (AUG 4) (boxing)

Over 75kg – 80kg Quarterfinals Ashish Kumar Vs Aaron Bowen



Source link


Like it? Share with your friends!

0
Shafiq

0 Comments

Your email address will not be published.